Pazartesi, Temmuz 15, 2024
spot_imgspot_img
Ana SayfaEğitim DökümanlarıNey'de doğru üfleme nasıl olmalı püf noktaları nelerdir?

Ney’de doğru üfleme nasıl olmalı püf noktaları nelerdir?

Bir önceki dersimizde tutuş pozisyonunu tarif ettikten sonra ve doğru pozisyonu uyguladıktan sonra üflemeye geçiyoruz.

Üflemede en önmeli nokta bilindiği gibi çok nefes harcamak ya da yanakları şişirerek basınç yaparak üflemek değildir. Aksine ne kadar yumuşak, naif ve nazik üflerseniz o kadar iyi ses çıkmaktadır. Üflerken dikkat etmemiz gereken bazı net kurallar var ve bunlara uymanız gerekiyor. Yoksa ses çıkarma konusunda sıkıntıların oluşacağı malum.

Öncelikle dudağımızı uzattığımızda çenemizi çok açmamalıyız. Üflerken dudaklarımızı uzattığımızda üst ve alt dudaklarımız aynı hizada olması gerekiyor. Dudaklarımızı aynı hizada yeteri kadar uzattıktan sonra alt dudağımızın baya sert ve tırtıklı olması gerekiyor. Yani alt dudağımızı sıkabildiğimiz kadar sıkıp ağzımızı “O” şeklini yapacağız. Aynı zamanda dudaklarımızın ıslak kısmı görünmemesi gerekiyor. Kuru kısımları görünmesi gerekiyor. Dudağımızın kuru kısımlarını sertleştirdikten sonra üflerken kafamızla, yukarıdan aşağıya doğru tutuş açısını da yaptıktan sonra dik bir şekilde yüzümüz boştaki dizimize bakacak. Ve üflemeye başladıktan sonra yanakların şişmemesi ve basınç oluşturulmaması gerekiyor. Nefesimizi ise sesi duyulmayacak şekilde HOH’larcasına diyaframdan gelen sıcak sesi vermemiz gerekiyor.

Ney üfleme tekniği

Başparenin üfleme noktası şu şekilde olmalıdır: yandan dudağımızın orta noktasına doğru kavrayacak şekilde ney tutulur. Ve başpareniz kanatları hiçbir şekilde yanak ve çene kısmına deymemesi gerekiyor. Eğer değerse yanlış olur çünkü bu kanatlar onun için vardır.

Doğru pozisyonu bulduktan sonra ilk çıkarmanız gereken ses ise “RE” sesidir. RE sesini bulduktan sonra uzunca ve çokça üfleyerek RE sesini oturtmamız gerekiyor. İlk çalışmamızda RE sesini yaklaşık 8-9 saniye kadar üfleyebilmeli ve sesi oturtmalıyız. Ondan sonra diğer seslere geçilmelidir. Bundan sonraki aşamada ise tane tane diğer notalara nasıl geçilir ve ona çalışmamızın ilerlemesi sağlanmalıdır. Ama ilk önce RE sesini oturtmamız gerekiyor. Tekrar kısaca anlatmak gerekirse;

Ney üflerken dikkat etmemiz gereken noktalar

Yanak şişmeyecek, dudak sert olacak ve alt dudak buruşturulacak şekilde sertleştirilmiş “O” şeklinde olacak. Üflerken çene çok açılmayacak ve basınçsız üflenecek. HOH şeklinde üflenecek ve diyaframdan sıcak nefes verilecek. Bu çalışmayı yaptıktan sonra bir sonraki çalışmaya geçip diğer perde ve notalara nasıl geçildiğimi çalışacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunanlar

Yorumlarınız